3c. Peldspēja, blīvums
Varavīksne mēģenē
0
Eksperiments sniedz ieskatu tajā, ka dažādas koncentrācijas (blīvuma) cukura šķīdumi nesajaucas savā starpā – veido atsevišķus slāņus vienā mēģenē, ko uzskatāmi demonstrē tiem pievienotās dažādās krāsas. Eksperimentu ir iespējams veikt arī mājas apstākļos. Tas ir noderīgs sākumskolas un pamatskolas skolēniem, apgūstot blīvuma jēdzienu. Šis eksperiments māca darbu veikt rūpīgi un uzmanīgi, lai tas nevainojami izdotos.
Ūdens un sālsūdens blīvuma salīdzināšana
0
Eksperimentā var redzēt, ka ieberot sāli traukā ar ūdeni, tas izšķīst. Pirmajā traukā, kur ir ūdenim pievienota sāls ola peld. Otrā traukā ola nogrimst līdz trauka dibenam.
Vai tiešām mana ūdens pudele ledusskapī saraujas? R
Ūdens blīvuma izmaiņas atkarībā no temperatūras.
Vai saldūdens ir smagāks nekā jūras vai okeāna ūdens? R
Rakstā dots īss skaidrojums par blīvuma atšķirībām saldūdenim un sālsūdenim.
Zemūdens vulkāns
0
Skolēni eksperimentāli novēro ūdens blīvuma izmaiņas atkarībā no temperatūras – vēsam ūdenim blīvums ir lielāks nekā karstam.
MAZGĀŠANAS LĪDZEKĻI: PELDOŠĀ SASPRAUDE
1
Eksperimentā pārbauda ka mazgāšanas līdzekļi samazina virsmas spraigumu.
Piena kvalitātes pārbaude. Blīvuma noteikšana
1
Eksperimentā tiks noteikta piena kvalitāte, izmērot piena temperatūŗu un blīvumu. Tiek apgūta analītiskās ķīmijas kvalitatīvās metodes – nosakot vielas klātbūtni paraugā.
Mazgāšanas līdzeklis maina virsmas spraigumu
0
Eksperimentā pārbauda, kā mazgāšanas līdzeklis ietekmē virsmas spraigumu. Eksperimentu var izmantot pamatskolā un vidusskolā kā laboratorijas darbu.
Priekšmeti gan grimst, gan peld. Peldspēja.
1
Eksperimentā skolēni pārliecinās, ka stikla un plastilīna bumbiņas ūdenī grimst. Ja no plastilīna bumbiņas izveido laiviņu, tā negrimst, savukārt, ieliekot stikla bumbiņas laiviņā, tā iegrims dziļāk, bet vēl joprojām peld.