1.02. Deguni (Kornels, vides spēle) NP

Deguni ir lieliska aktivitāte, lai uzsāktu ceļojumu dabā. Katram sēžot savā krēslā, dalībnieki kļūst ziņkārīgi un ļoti iesaistīti.

Deguni ir apgalvojumu spēle, kura sākas ar vispārīgu apgalvojumu par dzīvnieku. Apgalvojumu stāstīšanas gaitā tie kļūst konkrētāki, līdz atbilde ir pašsaprotama.

Nepieciešams: 1

 1. 2 un vairāk dalībnieki.
 2. apgalvojumi par dzīvniekiem.

Darba gaita: 2

 1. Paskaidro, ka jūs teiksiet 9 apgalvojumus par dzīvniekiem un dalībniekiem jāuzmin dzīvnieks.
 2. Ja kāds pasaka skaļi dzīvnieka vārdu, tas būs sabojājis spēles prieku visiem pārējiem.  Un tā dalībniekiem, kuri zina pareizo atbildi, jādod mēmais signāls, pieliekot pirkstu degungalam. Izstāstiet spēlētājiem: “Šis signāls man un citiem parādīs, ka jūs ziniet atbildi”.
 3. Katrs apgalvojums ir patiess, taču, bet lai spēle būtu interesantāka, daži apgalvojumi var būt maldīgi.
 4. Ja jums pirksts ir pie deguna un saprotat, ka apgalvojums ir nepareizs, jūs varat paust to skrāpējot krēsla apakšu ar nagiem un izlikties, ka pirkstu pie deguna nebūtu turējuši vispār. Cits veids – viegli ieklepojamies, plaukstu turot mutei priekšā. Dalībniekiem patīk slēpt savu deguna signālu šādā īpašā veidā, un šāda spēles gaita rada prieku.
 5. Izstāstiet dalībniekiem: “Kad tiek lasīts apgalvojums, jūs varat čukstus sarunāties un diskutēt ar jūsu kaimiņiem, kurš tas dzīvnieks varētu būt.” Taču teiktais nav jāpadod tālāk citiem. Neuztraucaties, ka jūs neziniet pareizo atbildi pēc pirmajiem pāris apgalvojumiem! Tas ir visiem zināms dzīvnieks. Te būs 9 apgalvojumi par šo dzīvnieku.

Metodiskās norādes: 3

Apgalvojumi par dzīvniekiem:

 1. Man ir divi spārni un es dēju olas.
 2. Mēs parasti dzīvojam tropos, bet dažas mūsu sugas dzīvo viscaur pasaulē.
 3. Es varu lidot uz priekšu, atpakaļ, uz sāniem un uz vietas.
 4. Esmu aukstasiņu.
 5. Dzīves laikā man ir vairākas attīstības stadijas: ola, kāpurs (larva), kūniņa (pupa) un pieaudzis īpatnis. Mātītes jūs varat pazīt pēc spārnu vēzienu skaņas.
 6. Es varu jūs sajust pēc siltuma, mitruma (moisture), un oglekļa dioksīda.
 7. Mūsu tēviņi ēd tikai ziedu nektāru, bet mātītes  ēd nektāru un asinis.
 8. Mēs varam sajust cilvēka elpu no vairāk kā 20 m attālumā. Mūsu kodiens var sagādāt jums malāriju un daudzas citas slimības. Mātītes izdēj apmēram 200 olas pēc katras asins maltītes.
 9. Man ir četras kājas, mana ķermeņa temperatūra ir pastāvīga.
 10. Es savu asti lietoju par stūri.
 11. Manas mājas ir mežs.
 12. Mani priekšzobi pastāvīgi aug, tāpēc es daudz graužu.
 13. Es nekrāju barību ziemai, kā to dara mani brālēni. Mana ēdienkarte ietver riekstus, sēklas, koka pumpurus, kukaiņus, sēnes un dažu dzīvnieku gaļu.
 14. Pūce ir viens no nedaudziem dzīvniekiem, kas var mani noķert.
 15. Es pārvietojos pa gaisu, bet nelidoju.
 16. Man ir ādas krokas, kas stiepjas gar abiem sāniem starp potītēm un delnām.

 

 

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins

Pievienoja: Kristaps Freijs, epasts – k.freijs@inbox.lv