2.15. Izdzīvošanas prasmes (Kornels, vides spēle) NP

“Izdzīvošanas prasme” dod mums pārliecību un ļauj mums labāk sajust, kādas ir mūsu dabiskās saiknes ar pasauli. Izdzīvošanas pārgājieni vienmēr ir aizrautīgi pārdzīvojumi, pat tad, ja tie ilgst tikai dažas stundas. Apgūstot arvien vairāk prasmju un iemaņu, tu droši vien gribēsi pārbaudīt savas spējas vairāku dienu vai nedēļu ilgā pārgājienā.

Nepieciešams: 1

Minimāls inventārs mājokļa būvei.

Darba gaita: 2

  1. Būvē mājokli tur, kur to apspīdēs pirmie rīta saules stari (rītausma ir visaukstākā dienas daļa) un kur ēna to pasargās no karstajiem pēcpusdienas saules stariem vasarā.
  2. Nepūlies būvēt savu mājokli zem mūžzaļa koku lapotnes, kur pēc lietusgāzes ūdens pilēs vēl vairākas stundas.
  3. Būvē to ūdens un kurināmā tuvumā.
  4. Atrod vējainu vietu, kur vasarā būs mazāk odu.
  5. Neizvēlies mājokļa būvēšanai sausu upes gultni.
  6. Plāno visu tā, lai jūsu mājoklis vai kāda cita zīme, kas uz to norāda, būtu viegli saredzama meklētājiem.

 

 

Metodiskās norādes: 3

Dzīvošana ciešā saistībā ar dabu

  • diena un nakts, jebkur.
  • 1 un vairāk cilvēki.
  • 9 un vairāk gadi.

Labs iesākums varētu būt neliels pārgājiens, kura laikā varētu iemācīties uzbūvēt patvērumu no dabiskiem materiāliem. Mājas būvēšana ir kaislība, kas katram piemīt jau no bērnības. Ja dalīsies ar viņiem savā pieredzē, tev būs viegli ierosināt bērnu pārsteidzošo izdomu un uzticību.

Liela nozīme ir patvēruma vietai. Ja tava izvēle nebūs pārdomāta, var izrādīties, ka tas, ko jūs uzskatījāt par mājīgu ieplaku, patiesībā ir strautiņa gultne, pa kuru pēkšņa lietus gāze atnestu priecīgi čalojošu straumīti cauri jūsu priekšnamam. Lūk, tāpēc daži ieteikumi sausa un ērta mājokļa būvēšanai.

Tēmas turpmākiem pārgājieniem varētu būt šādas: ūdens un kurināmā sagādāšana, ugunskura būvēšana un iekurināšana, pārtikas atrašana un sagatavošana brīvā dabā, darba rīku un citu piederumu pagatavošana no dabiskiem materiāliem, dažāda tipa mājokļa būvēšana, saukšana pēc palīdzības, prasme saglabāt mieru un apspiest bailes, ja jūs mežā esat apmaldījies, utml.

Treniņu nodarbībās izmanto tikai sausus, nedzīvus materiālus; nekad nav attaisnojama ainavas postīšana, vienīgi, ja radušies ārkārtēji apstākļi.

 

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins