3.10. Putnu saukšana (Kornels, vides spēle) NP

Putni simbolizē brīvību un eleganci, un tie ir uz mūsu planētas vieni no visiedvesmojošākajiem dzīvniekiem. Vislabākais veids, kā iepazīstināt cilvēkus ar putniem, ir nodrošināt tuvu tikšanos ar tiem. Patiesībā putnus ir viegli atsaukt.  Ir tik jauki vērot, kā putni tepat lidinās no viena zara uz citu. Daudzi draugi un skolēni ir kļuvuši par putnu entuziastiem uz visu mūžu pēc šādas pirmās tuvās tikšanās ar tiem. Taču šādai pievilināšanai ir jābūt pārdomātai. Esi uzmanīgs, jo tas var traucēt ligzdojošos putnus.

Nepieciešams: 1

Binokļi.

Darba gaita: 2

  1. Putnu sasaukšanai izmanto vienkāršu skaņu pssh kas teikta lēni, regulārā tempā. 3-5 reizes: Pssh … pssh … pssh …pssh
  2. Pamēģini 3-5 reizes, ieturi pauzi, skaties un klausies sanākušos putnus, tad atkārto.
  3. Var izmantot arī citas skaņas psst, sīp vai sip. Eksperimentē lai redzētu, kura skaņa vislabāk der tavam dzīves reģionam. Putni citreiz atsaucas uzreiz, citreiz – nemaz. Ja tie nereaģē nekavējoši, nav lietderīgi turpināt tos saukt.
  4. Ja dzirdat vai redzat putnus tuvumā, kas sēž vai stāv uz zara netālu no jums, šis paņēmiens ļaus pievilināt tos tuvāk. Atkārto šo skaņu, lai putns pakavētos jūsu tuvumā.
  5. Daudzas reizes putni ir atsaukušies uz šo skaņu, daži pielidojot pat metra, dažu metru attālumā.
  6. Pastāv vairākas teorijas, kāpēc šī skaņa pievilina putnus. Iespējams, tas saistīts ar plēsēja klātbūtni, kad mazie putni mobilizējas atvairīt to.
  7. Pssh vietā jūs varat atdarināt/atskaņot ūpja saucienu. Tas ķer kukaiņus, mazus dzīvniekus, tai skaitā putnus. Mazie putni nekavējoties atsaucas. Var to darīt pamīšus – atskaņo ūpja saucienu, pēc 20 sek. pssh un atkal ūpi. Tā kā ūpja sauciens ir tik iedarbīgs, to nedrīkst lietot perēšanas laikā.

Metodiskās norādes: 3

Putnu pievilināšana.

  • Diena vai nakts, biezoknis, mežs.
  • 1 cilvēks vai vairāk.
  • 5 gadi un vairāk.

 

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins

Pievienojusi: Elīza Kabakova (elizakabakova@inbox.lv)